Detoks i jego następstwa

Detoksykacja, następstwa detoksu od alkoholu

Alkohol uważany jest za najczęstszą formę używki, po którą często sięgają nie tylko mężczyźni, ale również kobiety. Detoks i terapia mają na celu ułatwienie choremu powrótu do zdrowego trybu życia. Najczęściej terapia przynosi oczekiwane skutki, a jej efekty są widoczne i trwałe, ale jednak nie każdy pacjent radzi sobie z zachowaniem silnej woli i z przerwaniem uzależnienia od alkoholu.

Kiedy detoks alkoholowy jest wskazany?

Detoks alkoholowy jest konieczny, gdy pacjent zbyt długo nadużywa alkoholu. Wiele osób uzależnionych jest świadomych własnego problemu, a mimo to nie decydują się na leczenie. Część z nich nie umie pozbyć się problemu, a część po prostu nie chce. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że alkoholizm niszczy nie tylko zdrowie fizyczne i psychiczne pacjenta, ale również relacje rodzinne. Z powodu uzależnienia cierpi całe jego otoczenie: najbliższa rodzina, przyjaciele, znajomi, pracownicy, którzy nie są wstanie porozumieć się z uzależnionym. Do tego dochodzą problemy finansowe, związane z przeznaczaniem ogromnych sum pieniędzy na alkohol.

Jeśli więc dostrzeżemy wszystkie wymienione wyżej objawy, wskazany jest detoks i terapia uzależnień. Jest to jedyna droga ucieczki od choroby alkoholowej, należy więc ją podjąć, aby zacząć lepiej żyć.

Następstwa odstawienia alkoholu

Odstawienie alkoholu może wiązać się z zaburzeniami somatycznymi i psychicznymi, zwłaszcza, jeśli alkohol spożywany był w dużych ilościach. Związane jest to ze zmianami metabolicznymi, jakie zachodzą w organizmie. Mogą towarzyszyć temu takie objawy jak: wymioty, biegunka, drżenie mięśni, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, depresja, stany lękowe, zaburzenie spania, ogólne rozdrażnienie, zaburzenia osobowości, wahania ciśnienia.

W celu złagodzenia objawów zespołu abstynencyjnego zaleca się przeprowadzenie detoksu alkoholowego pod kontrolą lekarzy i terapeutów. Wówczas stan pacjenta jest na bieżąco monitorowany.
Taka detoksykacja alkoholowa trwa około 3-5 dni – jest to sprawa indywidualna. Skuteczny detoks prowadzi do ustabilizowana się wszystkich parametrów biochemicznych oraz ustąpienia fizycznych i psychicznych symptomów zespołu abstynencyjnego.

Nawet po przebyciu detoksykacji uzależnienie od alkoholu wciąż pozostaje bardzo silne. Bardzo ważna jest w tym momencie TERAPIA i odpowiednie podejście pacjenta do swojej choroby.
Alkoholizm to choroba, która jest do pokonania, o czym należy pamiętać, zwłaszcza, gdy dopadną pacjenta chwile zwątpienia.