Detoks alkoholowy

alkoholizm leczenie

Detoks alkoholowy – zawalcz o trzeźwość pod okiem zaufanych specjalistów

Pijąc alkohol, wprowadzamy do naszego organizmu toksyny. W trakcie nadmiernego oraz nieustannego spożycia alkoholu toksyny te powodują zaburzenia w naturalnej gospodarce jonowo-elektrolitowej, a także niedobory witamin i minerałów w organizmie. Jednocześnie stale przyjmowane związki chemiczne obecne w alkoholu, stają się elementem metabolizmu człowieka, do których organizm się przyzwyczaja. Z tego powodu nagłe odstawienie alkoholu spożywanego w ciągu alkoholowym wiąże się z wystąpieniem zespołu abstynencyjnego.

Aby wyeliminować lub zminimalizować biochemiczny głód organizmu w trakcie odstawienia alkoholu, należy zastosować detoks w warunkach klinicznych. Decydując się na profesjonalne odtrucie alkoholowe, ma się gwarancję opieki doświadczonych lekarzy oraz ratowników medycznych, którzy wdrażają odpowiednie leczenie i na bieżąco kontrolują stan zdrowia pacjenta.

Detoks alkoholowy – na czym polega i ile trwa?

Detoks alkoholowy to nie tylko przerwanie ciągu alkoholowego, ale również odtrucie organizmu z toksyn. Stanowi on proces, podczas którego stopniowo maleją fizyczne oraz psychiczne objawy zespołu abstynencyjnego. Potrzeba czasu, aby z krwiobiegu zostały usunięte szkodliwe substancje, a organizm odzyskał równowagę metaboliczną. Dlatego też, minimalny okres trwania detoksu alkoholowego zalecany przez polski system opieki zdrowotnej wynosi od 7 do 10 dni. Czas ten jednak często ulega wydłużeniu, w zależności od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej, a także indywidualnych cech fizycznych oraz psychicznych danego pacjenta.

Podczas detoksu alkoholowego z organizmu muszą zostać usunięte toksyny, a uzupełnieniu ulec elektrolity, sole mineralne oraz witaminy. Naturalny detoks pacjenta można znacznie przyspieszyć i złagodzić poprzez dożylne podawanie osobie uzależnionej witamin i minerałów, m.in. magnezu, potasu oraz witaminy B1, które z powodu alkoholizmu występują w niedoborze. Oprócz nich pacjenci mogą przyjmować również leki przeciwbólowe, środki nasenne oraz uspokajające (benzodiazepiny).

Jakie są objawy zespołu abstynencyjnego i jak im zaradzić?

Fizykochemiczne objawy odstawienia alkoholu to główna przyczyna uzależnienia od tej substancji. Z powodu zaprzestania spożycia alkoholu u osoby uzależnionej pojawiają się charakterystyczne symptomy, które społeczność medyczna określa jako objawy zespołu abstynencyjnego. Na samym początku uzależnieni odczuwają przede wszystkim ból głowy oraz mięśni, uderzenia potów i skoki ciśnienia. Dodatkowo występują nudności, wymioty oraz biegunka. W skrajnych przypadkach zespołu abstynencyjnego, dochodzi jednak nawet do zaburzeń pracy serca lub niewydolności innych organów wewnętrznych.

Oprócz objawów fizycznych uzależnieni odczuwają także psychiczne symptomy zespołu abstynencyjnego. Pojawia się ogólne rozdrażnienie oraz zaburzenia w rytmie snu. W konsekwencji mogą występować także napady depresyjne i lękowe, agresja, myśli samobójcze, a nawet omamy. Należy pamiętać, że detoks alkoholowy to walka z własnym organizmem, która wymaga wytrwałości. Objawy zespołu abstynencyjnego słabną z każdym dniem detoksu. Zagwarantowanie profesjonalnej opieki i wsparcia lekarskiego znacznie ułatwia ukończenie odtrucia alkoholowego z sukcesem, natomiast samodzielne próby detoksykacji organizmu w warunkach domowych mogą być nie tylko nieskuteczne, ale również niebezpieczne dla osoby uzależnionej.

Fazy zespołu abstynencyjnego

Objawy zespołu abstynencyjnego występują w dwóch fazach. Wbrew pozorom pacjentom łatwiej przejść przez pierwszą fazę objawów fizycznych, które zostały wymienione powyżej. Znacznie trudniej dotrzymać natomiast postanowienia o detoksie alkoholowym w drugiej fazie zespołu abstynencyjnego, gdy do objawów fizycznych dołączają symptomy psychiczne. Dlatego też, warto zdać się na wiedzę i doświadczenie pracowników zaufanej placówki odwykowej. W kryzysowych sytuacjach dodatkowe wsparcie ułatwia osobie uzależnionej przejście obu faz zespołu abstynencyjnego. Dopiero po ustąpieniu wszystkich objawów zespołu abstynencyjnego można zadecydować o podjęciu właściwego leczenia uzależnienia alkoholowego.

Dla kogo przeznaczony jest detoks alkoholowy?

Alkoholizm prowadzi do wyniszczenia organizmu oraz degradacji psychiki człowieka. W sposób destrukcyjny wpływa na każdy aspekt życia osoby uzależnionej. Jeżeli w odpowiednim momencie nie sięgnie się po pomoc, uzależnienie może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego z detoksu alkoholowego powinna skorzystać każda osoba uzależniona od alkoholu, bez względu na wiek, płeć czy etap uzależnienia. Osoby uzależnione wpadają w tzw. ciąg alkoholowy. Mogą pić kilka dni, a nawet tygodni bez trzeźwienia. Jeżeli po takim czasie zostaje podjęta próba odstawienia alkoholu, występuje zespół abstynencyjny. To właśnie on stanowi główną predyspozycję do detoksu alkoholowego w specjalnej placówce. Na tym etapie odtrucie alkoholowe na własną rękę może okazać się już niemożliwe. Co więcej, detoks alkoholowy to rozwiązanie także dla osób, które nie podejrzewają u siebie uzależnienia, jednak w zbyt krótkim czasie spożyły toksyczną dla organizmu ilość alkoholu. U nich również może występować zespół abstynencyjny, który uniemożliwia normalny powrót do trzeźwości.

Co należy zrobić po detoksie?

Warto pamiętać o tym, że sam detoks alkoholowy nie równa się z wyjściem z nałogu. To dopiero początek drogi dla osoby, która podjęła decyzję o abstynencji. Uzależniony człowiek w dalszym ciągu będzie odczuwać pokusę sięgnięcia po alkohol. Detoks alkoholowy ma przede wszystkim wzmocnić organizm pacjenta i przynieść mu trzeźwy ogląd swojej sytuacji życiowej. W takich warunkach znacznie łatwiej kontynuować leczenie alkoholizmu. Doświadczeni lekarze oraz terapeuci prowadzący detoks alkoholowy kierują swoich pacjentów na terapie, które na nowo uczą życia bez alkoholu. Bardzo często osoby po odtruciu alkoholowym rozpoczynają psychoterapię grupową lub indywidualną.

Dlaczego warto wybrać dobrą placówkę do detoksu alkoholowego?

Jak wcześniej wspominano, detoks alkoholowy u osoby, która wpada w kilkudniowe lub kilkutygodniowe ciągi alkoholowe, jest bardzo trudny do samodzielnej realizacji. Takie działanie jest w dużym stopniu narażone na niepowodzenie. Jednak nawet w przypadku decyzji o leczeniu alkoholizmu w specjalnie stworzonej do tego placówce może mieć różne szanse powodzenia. Bardzo ważne jest zatem to, aby wybrać miejsce z profesjonalną opieką, które gwarantuje swoim pacjentom pełne bezpieczeństwo.

Uzależnieni otrzymujący odpowiednie wsparcie od doświadczonych specjalistów szybciej i łatwiej osiągają trzeźwość. Dobrą placówkę można poznać przede wszystkim po spersonalizowanym planie odtruwania alkoholowego, dopasowanym do indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Jego nakreślenie poprzedza szczegółowy wywiad z osobą uzależnioną. W dobrym ośrodku osoby podejmujące się detoksykacji mają dostęp nie tylko do leczenia farmakologicznego pod ścisłą kontrolą lekarza, ale również do wsparcia doświadczonych w tej dziedzinie terapeutów oraz psychoterapeutów. W trakcie detoksu alkoholowego pacjent powinien mieć zapewnioną ciszę oraz spokój. Z tego powodu ośrodek terapii uzależnienia powinien gwarantować komfortowy wypoczynek i zapewniać pacjentowi relaksujące formy spędzania czasu wolnego, jak na przykład spacer na świeżym powietrzu.

Zrób pierwszy krok i skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub wypełniając formularz w zakładce kontakt.

Szukasz informacji na temat detoksu narkotykowego? Przeczytasz o nim tutaj.