
Alkoholizm przez lata uważano za domenę przede wszystkim mężczyzn. Tymczasem z roku na rok problem ten dotyczy coraz większej liczby kobiet. Czy terapia alkoholowa w tym przypadku jest trudniejsza? Jak to wygląda w praktyce?
Kto jest narażony na alkoholizm?
Coraz więcej jest pijących nastolatek. Jest to bowiem modne. Dzisiaj nawet 12 – letnie alkoholiczki nikogo nie dziwią. Innym trudnym momentem życia kobiety jest przejście na emeryturę. Poza tym wiele pań nie radzi sobie z usamodzielnieniem dzieci. Szukają wówczas niejako pocieszenia w alkoholu. Dzisiaj z powodu alkoholizmu umiera cztery razy więcej kobiet niż mężczyzn. Znaczenie ma w tym przypadku metabolizm alkoholu u obu płci. Dodatkowo kobiety szybciej upijają się w przedmiesiączkowej fazie cyklu. Wpływ na to ma również zażywanie środków antykoncepcyjnych w formie tabletek.
Leczenie uzależnienia od alkoholu kobiet
O pomoc jest się gdzie zgłosić, obecnie działa wiele poradni czy grup wsparcia. W każdej chwili można się do takiego miejsca zgłosić, jednak leczenie alkoholizmu u kobiet nie jest łatwe. Przede wszystkim panie ciężko jest zmotywować do leczenia. Poza tym do terapii potrzebna jest cała rodzina. Kobiety w większości nie mają pomocy. Mężowie od żon alkoholiczek po prostu uciekają. U boku zostają czasem tylko dzieci. Najskuteczniejszym sposobem jest udanie się na terapie do ośrodka leczenia uzależnień.
Alkoholizm u kobiet i mężczyzn
Okazuje się, że kobiety znacznie dłużej piją w ukryciu, przez nikogo niezauważone. Więcej się im też wybacza. Pijący mężczyzna to nieudacznik, a kobieta niekoniecznie. Niezależnie od sytuacji warto jednak pamiętać o tym, że nadużywanie alkoholu najczęściej wiąże się ze słabą sferą psychiczną danej osoby. Kobietom dzisiaj stawia się wysokie wymagania, którym trudno jest sprostać. Media pokazują obraz kobiet atrakcyjnej, spełnionej zawodowo i rodzinnie. Tymczasem w praktyce nie zawsze da się wszystkie te aspekty pogodzić ze sobą. Powodować to może frustrację i strach, co prowadzi do nadużywania alkoholu.