Nadużywanie alkoholu przez kobiety

Nadużywanie alkoholu przez kobiety. Alkoholizm wśród kobiet.

Alkoholizm przez lata uważano za domenę przede wszystkim mężczyzn. Tymczasem z roku na rok problem ten dotyczy coraz większej liczby kobiet. Czy terapia alkoholowa w tym przypadku jest trudniejsza? Jak to wygląda w praktyce?

Jak piją kobiety?
Kobiety piją raczej w ukryciu, bo się tego wstydzą. Dlatego leczenie alkoholizmu trwa w ich przypadku na ogół dłużej niż u panów. Okazuje się też, że u kobiet nadużywanie alkoholu ma również gorsze skutki. Kobiety coraz częściej sięgają nie tylko po wino czy piwo, ale i po mocniejsze alkohole. Do uzależnienia dochodzi wówczas, gdy przestaje się liczyć ilość wypijanego alkoholu. Znaczenie ma również to, jak często się pije. Wprawdzie jedno piwo czy pół butelki wina to niewiele, ale pite codziennie potrafi uzależnić.

Kto jest narażony na alkoholizm?

Coraz więcej jest pijących nastolatek. Jest to bowiem modne. Dzisiaj nawet 12 – letnie alkoholiczki nikogo nie dziwią. Innym trudnym momentem życia kobiety jest przejście na emeryturę. Poza tym wiele pań nie radzi sobie z usamodzielnieniem dzieci. Szukają wówczas niejako pocieszenia w alkoholu. Dzisiaj z powodu alkoholizmu umiera cztery razy więcej kobiet niż mężczyzn. Znaczenie ma w tym przypadku metabolizm alkoholu u obu płci. Dodatkowo kobiety szybciej upijają się w przedmiesiączkowej fazie cyklu. Wpływ na to ma również zażywanie środków antykoncepcyjnych w formie tabletek.

Leczenie uzależnienia od alkoholu kobiet

O pomoc jest się gdzie zgłosić, obecnie działa wiele poradni czy grup wsparcia. W każdej chwili można się do takiego miejsca zgłosić, jednak leczenie alkoholizmu u kobiet nie jest łatwe. Przede wszystkim panie ciężko jest zmotywować do leczenia. Poza tym do terapii potrzebna jest cała rodzina. Kobiety w większości nie mają pomocy. Mężowie od żon alkoholiczek po prostu uciekają. U boku zostają czasem tylko dzieci. Najskuteczniejszym sposobem jest udanie się na terapie do ośrodka leczenia uzależnień.

Alkoholizm u kobiet i mężczyzn

Okazuje się, że kobiety znacznie dłużej piją w ukryciu, przez nikogo niezauważone. Więcej się im też wybacza. Pijący mężczyzna to nieudacznik, a kobieta niekoniecznie. Niezależnie od sytuacji warto jednak pamiętać o tym, że nadużywanie alkoholu najczęściej wiąże się ze słabą sferą psychiczną danej osoby. Kobietom dzisiaj stawia się wysokie wymagania, którym trudno jest sprostać. Media pokazują obraz kobiet atrakcyjnej, spełnionej zawodowo i rodzinnie. Tymczasem w praktyce nie zawsze da się wszystkie te aspekty pogodzić ze sobą. Powodować to może frustrację i strach, co prowadzi do nadużywania alkoholu.