Detoks narkotykowy

alkoholizm leczenie

Detoks narkotykowy – odzyskaj kontrolę nad swoim życiem w zaufanej placówce

Narkotyki upośledzają nie tylko nasze funkcjonowanie poznawcze. Mają skrajnie szkodliwy wpływ także na zdrowie całego organizmu. W wyniku zażywania narkotyków wyniszczeniu ulegają narządy wewnętrzne: przede wszystkim wątroba oraz nerki, które w głównej mierze zostają obciążone toksynami. Dla osoby uzależnionej od narkotyków jedynym słusznym działaniem jest przerwanie ciągu narkotykowego. Warto jednak podjąć się tego w zaufanej placówce, gdzie zostanie przeprowadzone bezpieczne odstawienie substancji odurzającej. Skuteczny detoks narkotykowy wyeliminuje objawy zespołu odstawienia, osłabi głód narkotykowy oraz przywróci w organizmie równowagę metaboliczną.

Jak przebiega detoks narkotykowy?

Ze względu na ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych wynikających z tzw. zespołu odstawienia narkotyków, detoksu organizmu nie należy przeprowadzać samodzielnie. Na detoks narkotykowy w profesjonalnej placówce odwykowej może zgłosić się każdy człowiek wpadający w ciągi narkotykowe lub obserwujący u siebie objawy głodu narkotykowego. U takiej osoby w pierwszej kolejności przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, po którym lekarz ocenia nie tylko fizyczną kondycję zdrowotną, ale również stan psychiki pacjenta. Na podstawie tych informacji dobierane są odpowiednie środki farmakologiczne wspierające oczyszczanie organizmu i łagodzące objawy zespołu odstawienia substancji uzależniającej, czyli tzw. głodu narkotykowego. Jeżeli stan osoby uzależnionej jest ciężki i nie pozwala na przeprowadzenie wywiadu, wówczas niezwłocznie podawane są kroplówki i podstawowe leki, aby pomóc odzyskać świadomość, spokój oraz równowagę organizmu.

Prawidłowo prowadzony detoks narkotykowy łączy w sobie odtruwanie organizmu z jego jednoczesnym odżywieniem. Za pomocą kroplówek uzupełniany jest poziom płynów, witamin i soli mineralnych, które z powodu uzależnienia występują w niedoborze. Detoks pod okiem zaufanych specjalistów ma również na celu złagodzenie uciążliwych symptomów fizycznych i psychicznych zespołu abstynencyjnego. W tym celu mogą być stosowane różne środki, m.in. leki przeciwbólowe, nasenne, uspokajające, przeciwgorączkowe, przeciwskurczowe i obniżające ciśnienie. Gdy pozwala na to stan zdrowia i samopoczucie pacjenta, może on dodatkowo rozpocząć psychoterapię: indywidualną lub w grupie.

Ile trwa detoks narkotykowy i jakie efekty gwarantuje?

Detoks narkotykowy trwa do momentu ustąpienia objawów zespołu odstawienia oraz uzyskania prawidłowych wyników badań. Zwykle odtrucie organizmu ze szkodliwych substancji i zaprowadzenie równowagi biochemicznej zajmuje od 7 do 10 dni. Jednak w przypadkach silnego uzależnienia lub skrajnego wyniszczenia zdrowia pacjenta, czas ten może ulec wydłużeniu. Po zakończeniu detoksu czas na rozpoczęcie właściwej terapii odwykowej.

Główne atuty detoksu narkotykowego to możliwość osiągnięcia upragnionego stanu trzeźwości i wyraźna poprawa samopoczucia. Chociaż detoks narkotykowy nie stanowi formy terapii dla osoby uzależnionej, jest jednak dobrym punktem wyjścia do rozpoczęcia skutecznego leczenia narkomanii. Po detoksie narkotykowym można odnotować wyraźną poprawę samopoczucia, ponieważ z krwiobiegu zostają usunięte wszystkie toksyny pochodzące z zażywanych narkotyków. Przywraca to właściwą gospodarkę metaboliczną i osoba uzależniona ma odpowiednie, zdrowe i bezpieczne warunki do walki ze swoim nałogiem.

Objawy zespołu odstawienia narkotyków

Odstawienie substancji, od której uzależniony jest organizm, skutkuje biochemicznym głodem. Wynika on z nagłej zmiany, która zachodzi w procesach metabolicznych. Przed zmianą tą broni się organizm, wysyłając liczne sygnały alarmowe. Wówczas do czynienia mamy z zespołem odstawienia narkotyków, który objawia się różnymi, dokuczliwymi symptomami fizycznymi oraz psychicznymi.

Należy mieć na uwadze, że uzależnienie od różnych substancji może skutkować odmiennymi objawami zespołu odstawienia. Najczęstsze fizyczne objawy głodu narkotykowego to ból głowy, bóle oraz skurcze mięśni, nudności oraz wymioty, biegunka oraz drżenie rąk. W przypadku odstawienia heroiny i innych opioidów dodatkowo pojawić mogą się też bóle brzucha, katar, łzawienie czy swędzenie skóry. Osoby uzależnione od amfetaminy lub kokainy mogą z kolei odczuwać dokuczliwy, nadmierny apetyt. Równolegle występują także objawy psychiczne – w głównej mierze to rozdrażnienie, nerwowość i zaburzenia w rytmie snu. Dodatkowo pojawiać się mogą jednak również stany lękowe lub depresyjne, napady agresji, a nawet omamy.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia osoby uzależnionej okazują się objawy zespołu odstawienia narkotyków w postaci nagłych skoków ciśnienia, napadów padaczkowych oraz zapaści. Dochodzi do nich w skrajnych przypadkach uzależnienia od narkotyków. Dlatego tak ważne jest, aby podczas detoksu narkotykowego znajdować się pod fachową opieką lekarską. Zagwarantuje ona bezpieczeństwo zdrowia i życia pacjenta.

Dlaczego detoks narkotykowy powinien być przeprowadzany w profesjonalnych ośrodkach terapeutycznych?

Detoks narkotykowy przeprowadzany w warunkach domowych nie tylko ma niskie szanse powodzenia, ale także stanowi realne zagrożenie dla życia osoby uzależnionej. Stosowanie leków niezbędnych w procesie detoksykacji powinno przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza. Może on na bieżąco modyfikować dawki lub zmieniać leki, dopasowując je do aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Nieocenioną wartość ma również wsparcie oraz opieka psychoterapeutów, którzy pomagają osobom uzależnionym przetrwać najtrudniejsze pod względem psychicznym etapy detoksu.

Poczucie bezpieczeństwa i oparcie w doświadczonych specjalistach, gwarantuje wysoką skuteczność wyjścia z nałogu. Istotną rolę odgrywa sama izolacja od substancji uzależniających oraz osób współuzależnionych. Przebywanie poza miejscami i sytuacjami związanymi z nałogiem wyklucza sięgnięcie po narkotyki w momentach szczególnie trudnych dla osoby uzależnionej. Jednocześnie pacjentowi zapewniony jest potrzebny spokój i komfortowe warunki do spędzania czasu wolnego.

Zrób pierwszy krok i skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub wypełniając formularz w zakładce kontakt.

Szukasz informacji na temat detoksu alkoholowego? Przeczytasz o nim tutaj.