Jak zacząć walkę?

Jak zacząć walkę z uzależnieniem od alkoholu?

Uzależnienie to problem, z którym zmaga się wielu Polaków. Zbyt częste sięganie po kieliszek przynosi nie tylko szkody dla zdrowia, ale także może wyrządzić wiele krzywdy osobom bliskim. Warto więc jak najszybciej podjąć walkę i raz na zawsze wyeliminować alkohol ze swojego życia. Leczenie uzależnienia od alkoholu jest procesem długotrwałym i trudnym, jednak warto podjąć to wyzwanie.

Pierwsze kroki
Aby rozpocząć świadome leczenie alkoholizmu, warto zacząć od wewnętrznej chęci leczenia. Taka chęć niestety bardzo często pojawia się dopiero, gdy konsekwencje nałogu są trudne do udźwignięcia. Dużym wsparciem może okazać się rodzina i najbliżsi, jednak to uzależniony musi podjąć ostateczną decyzję co do leczenia. Początek walki polega więc na diagnozie uzależnienia, uświadomieniu sobie konsekwencji nałogu, a w dalszej kolejności na podjęciu pracy nad uzależnieniem, nauczeniu się zwalczać pokusy sięgnięcia po kieliszek i radzeniu sobie z głodem alkoholowym.

Leczenie uzależnienia do alkoholu a psychoterapia
Podstawą w leczeniu alkoholizmu jest psychoterapia. Dzięki pomocy specjalistów pacjenci w pierwszej kolejności są uświadamiani o swoim problemie, co może zmotywować ich do dalszej terapii. Jest to niezwykle ważne, gdyż alkoholicy bardzo często zaprzeczają, że piją nałogowo albo nie chcą zmienić swojego zachowania. Trudno też im rozstać się z alkoholem. Terapeuta ma natomiast sprawić, by osoba uzależniona zdała sobie sprawę, iż alkohol niszczy marzenia, plany czy relacje rodzinne. Psychoterapia to więc najważniejszy krok, który ma obudzić w pacjencie gotowość do zmiany, a następnie prowadzić go w trakcie walki z nałogiem.

Alkoholizm leczenie ? jakie metody mamy do wyboru?
Przy leczeniu alkoholizmu stosowane są rozmaite metody. Jedną z nich jest leczenie alkoholizmu w poradni leczenia alkoholowego. Terapia prowadzona jest kilka razy w tygodniu w godzinach popołudniowych. Pomocy w poradni mogą szukać nie tylko sami alkoholicy, ale także ich rodziny czy osoby współuzależnione. Kolejnym rozwiązaniem jest leczenie alkoholizmu na oddziale dziennego pobytu, gdzie zajęcia odbywają się 5 razy w tygodniu i trwają zazwyczaj od rana do godziny 14. Pacjenci, których życie jest zagrożone przyjmowani są natomiast natychmiast na oddziały leczenia zespołu abstynencyjnego, a po skończeniu przeprowadzonej tam terapii kierowani są na leczenie do poradni odwykowych.

Ośrodek terapii uzależnień

Najskuteczniejszą metodą walki z alkoholizmem jest jednak niewątpliwie ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych. Dzięki niemu bowiem osoba uzależniona może zostać w pełni odseparowana od bodźców potęgujących chęć sięgnięcia po kieliszek, a przede wszystkim jest całkowicie pozbawiona dostępu do alkoholu. Ponadto, leczenie odwykowe przebiega pod okiem lekarzy i psychoterapeutów, dzięki którym nie tylko można przejść odwyk i nauczyć się sobie radzić z głodem alkoholowym, ale także opracować plan działania na przyszłość, by mieć pewność, że już nie wróci się do nałogu.