Jak skutecznie zerwać z uzależnieniem w nowym roku?

postanowienia noworoczne 2022

Koniec roku skłania do osobistych podsumowań – zarówno sukcesów, jak i niepowodzeń. W tym czasie chętniej poddajemy swoje życie głębszej analizie i nierzadko budzi w nas to potrzebę postanowień na nowy rok. Dla uzależnionych głównym celem staje się wyjście z nałogu. Marzymy o nowej jakości życia poza szkodliwymi schematami uzależnienia. Co jednak zrobić, żeby tym razem wytrwać w postanowieniu? Z całą pewnością warto skorzystać z pomocy i wsparcia specjalistów w ośrodku leczenia uzależnień.

Mierz siły na zamiary

U większości osób koniec grudnia mija w optymistycznej atmosferze. Jesteśmy wypoczęci po świętach, miło spędziliśmy czas z bliskimi i mamy do zapełnienia czystą kartkę w postaci nowego roku. Nic dziwnego, że w tym okresie wydaje nam się, że bez problemu uporamy się z uzależnieniem. Warto jednak mieć świadomość, że nadchodzący rok będzie mieć zarówno przyjemne, jak i trudne momenty. Pęd życia i codzienne problemy dla wielu stanowią wystarczające obciążenie, żeby wrócić do nałogu pomimo szczerych postanowień zerwania z uzależnieniem. Mając na względzie te zależności, warto zaplanować nie tyle samo zaprzestanie uzależniającej czynności, co leczenie uzależnienia. Wymaga to starannego, zaangażowanego przygotowania się do realizacji swojego postanowienia noworocznego i co najważniejsze – nie w pojedynkę.

Rola ośrodka leczenia uzależnień w zerwaniu z nałogiem

Każde uzależnienie ma inną specyfikę, jednak podobne źródła. Zarówno alkoholicy, jak i narkomani, a także sekso- lub zakupoholicy odnajdują w swoich używkach odskocznię od wewnętrznych i zewnętrznych problemów. Dla wielu detoks na własną rękę od uzależniającej substancji albo czynności jest nie tylko nieskuteczny, ale również niebezpieczny. Głód narkotykowy lub alkoholowy nadwyręża zdrowie, nierzadko zagrażając również życiu uzależnionego. Doświadczane podczas niego objawy odstawienia substancji chemicznej skutecznie zniechęcają do wytrwania w trzeźwości.

Samodzielne leczenie uzależnienia jest mało skuteczne i potencjalnie niebezpieczne, ale walka z nałogiem w ośrodku uzależnień ma znacznie większe szanse powodzenia. Przede wszystkim, w ośrodku leczenia uzależnień możliwe jest bezpieczne odstawienie substancji odurzających pod okiem specjalistów. Temu najtrudniejszemu dla każdego uzależnionego etapowi towarzyszy opieka medyczna w postaci wsparcia psychologicznego i nadzoru lekarzy oraz pielęgniarek. W razie potrzeby wdrażane są także środki farmakologiczne.

Terapeuta uzależnień a długofalowa walka z nałogiem

Do terapeuty uzależnień może zgłosić się każdy – niezależnie od rodzaju posiadanego uzależnienia. Tego rodzaju terapeuta to osoba kompetentna zarówno w leczeniu alkoholizmu, jak i uzależnienia od palenia papierosów. W przypadku wielu rodzajów uzależnień tworzone są także specjalne grupy wsparcia. Mają one na celu budowanie poczucia wspólnoty w walce z nałogiem. Dla uzależnionych, którzy pragną trwać w trzeźwości, bardzo duże znaczenie ma motywacja do działania oraz samodyscyplina. Nawet na długo po ustaniu objawów głodu narkotykowego lub alkoholowego może pojawić się wiele sytuacji skłaniających do powrotu do używek lub uzależnień behawioralnych. Osoby współpracujące z terapeutą uzależnień są lepiej wyposażone w narzędzia obrony przed uleganiem takim schematom. Specjalista pomaga w przygotowaniu planu działania długofalowego wyjścia z uzależnienia. To stopniowe, ale konsekwentne kroki wypracowane na podstawie licznych przypadków osób, które odniosły sukces w walce z nałogiem.