Jak postępować z alkoholikiem

jak postępować z alkoholikiem

Alkoholizm to prawdziwa plaga naszych czasów. Niestety dane statystyczne są zatrważające i pokazują, że nałogowo pije bardzo wiele osób, wbrew pozorom nie tylko z tak zwanych środowisk patologicznych. Sporo ludzi zwyczajnie ukrywa się ze swoim problemem, bo są na przykład szanowanymi w społeczeństwie przedstawicielami zawodów, które uznawane są za bardzo prestiżowe. Alkoholizm to tak naprawdę bardzo demokratyczna choroba – uzależnić może się każdy, bez względu na liczbę zer na koncie, wykształcenie czy iloraz inteligencji.

Jak postępować z alkoholikiem?

Wiele rodzin tworzy prawdziwą otoczkę i bańkę wokół osoby pijącej, stwarzając jej tak zwany komfort picia. Wszystko to może być związane z syndromem współuzależnienia, z którego zwykle nie zdają sobie sprawy, zanim nie trafią do terapeuty. Chociaż, gdy w rodzinie ktoś pije nałogowo, leczeniu terapeutycznemu powinni poddać się wszyscy jej członkowie, tak naprawdę na początek najważniejsze jest, by zająć się alkoholikiem. Jeżeli pijącego aktywnie członka rodziny uda się odesłać na przykład na odtruwanie alkoholowe do specjalistycznego ośrodka, jest szansa na to, że cała rodzina może zacząć zdrowieć małymi krokami.

Odtrucia poalkoholowe


Aby alkoholik mógł rzeczywiście podjąć jakąkolwiek terapię, na początek najważniejsze jest jego odtrucie, czyli detoksykacja. Powinna się ona odbyć pod okiem lekarzy – jeżeli alkoholik nie trzeźwiał przez bardzo długi czas, nagłe zaprzestanie picia może grozić pojawieniem się padaczki alkoholowej. Dlatego właśnie odtrucia powinny być prowadzone pod okiem personelu medycznego. Warto zapoznać się z ofertą, jaką ma Ośrodek Arka, który od wielu lat pomaga alkoholikom w tym, by powrócili do trzeźwości na dłużej. Najważniejsze informacje można znaleźć pod adresem www.osrodekarka.pl.