Fakty i mity o piciu alkoholu

Fakty i mity o piciu alkoholu

Gdy pijemy, by się odprężyć albo chcemy zagłuszyć poczucie winy, strach, smutek, sięgamy po butelkę z trunkiem, wtedy skutki mogą być opłakane. Alkohol jest powszechnie dostępnym i najczęściej wybieranym ze środków poprawiających nastrój. Na jego temat w opinii publicznej znajdziemy wiele faktów i mitów. Poniżej zamieściliśmy kilka przykładów, sprawdź czy już o nich słyszałeś.

Kto ma mocną głowę, może więcej pić – MIT

Osoby z tzw. mocną głową są również narażone na uzależnienie, ponieważ nie mają dolegliwości po przedawkowaniu albo pojawiają się one po większej dawce alkoholu.

Skraca pamięć – FAKT

Pijący (częściej niż abstynenci) zapominają, co chcieli zrobić. Z badań Uniwersytetu Teeside wynika, że dużo pijący mają o 30 procent więcej kłopotów z pamięcią od innych. Smakosze alkoholu zapominają o urodzinach bliskich, spotkaniach i płaceniu rachunków. Zdarza im się kilka razy opowiadać ten sam żart.

Leczy nerki – MIT

Piwo bywa polecane cierpiącym na kamicę nerkową (piasek w nerkach), ze względu na działanie moczopędne. Jednak to też alkohol, więc ma negatywny wpływ na inne układy i narządy.

Lampka wina nie przyspiesza raka piersi – FAKT

Nie ma związku między rakiem piersi, a wypijaniem jednego kieliszka dziennie. Ale wyniki wielu badań wskazują, że picie alkoholu w dużych ilościach zwiększa ryzyko choroby.

Kobieta szybciej wchłania i trawi alkohol – FAKT

I szybciej choruje od jego nadmiaru. Uczeni podejrzewają, że może to być związane z działaniem żeńskiego hormonu rozrodczego, estrogenu. Poza tym ciało kobiety zawiera mniej wody niż ciało mężczyzny. Zatem stężenie alkoholu jest większe. Za to żeński organizm szybciej eliminuje alkohol z krwiobiegu dlatego, że kobieca wątroba jest większa.

Podnosi ciśnienie – FAKT

Ciśnienie podwyższa się już po pierwszym kieliszku i wzrasta w miarę picia, ale nie zawsze jest to dobre. Rośnie ryzyko podniesienia ciśnienia, a co z tym związane, ataku serca i wylewu.

 

Szukasz odpowiedzi napisz do nas lub zadzwoń.

Zobacz również zakładkę z ofertą na temat leczenia alkoholizmu.