4 etapy choroby

4 etapy choroby alkoholowej

Uzależnienie od alkoholu możemy podzielić na 4 etapy:

  • Faza prealkoholowa
  • Faza ostrzegawcza
  • Faza krytyczna
  • Faza przewlekła

W każdej fazie objawy choroby oraz skutki uboczne są różne lub nasilone. Oczywiście psychoterapeuci potrafią pomóc pacjentowi niezależnie od stopnia uzależnienia i rozpocząć leczenie, ale oczywiście im wcześniej, tym lepiej dla chorego.

Poznaj, czym charakteryzuje się dany etap choroby alkoholowej:

I. Faza prealkoholowa (wstępna)

To najbardziej trudna do ustalenia faza. Może trwać nawet parę lat. Częstotliwość oraz zachowanie po spożyciu nie wzbudzają podejrzeń. Decydujący jest za to POWÓD, dla którego chory sięga po alkohol. Na początku traktuje się alkohol, jako lek na problemy, złe samopoczucie i zazwyczaj szuka towarzystwa oraz okazji, aby się napić. Problem pojawia się, kiedy alkohol staje się stałym produktem w lodówce oraz picie staje się częstsze z błahych powodów.

II. Faza ostrzegawcza

Możemy śmiało o niej mówić, gdy pojawiają się u pacjenta pierwsze luki pamięciowe. Człowiek jest całkowicie świadomy, niestety po wytrzeźwieniu nie pamięta, co robił, co mówił lub ma tylko przebłyski z poprzedniego dnia, kiedy był pod wpływem alkoholu. Oprócz tego osoby będące w fazie ostrzegawczej przejawiają takie zachowania jak:

  • Przyśpieszanie tempa picia oraz kolejnych kolejek
  • Duża zmiana w zachowaniu po wypiciu
  • Picie potajemne – dodatkowe kolejki lub picie przed wyjściem z domu
  • Picie bez okazji, w samotności

W tej fazie pojawiają się wyrzuty sumienia, lecz na tym etapie są one usprawiedliwiane i bagatelizowane przez potencjalnego alkoholika.

III. Faza krytyczna

Ta faza charakteryzuje się tym, że życie alkoholika zaczyna kręcić się wokół alkoholu. Składane obietnice sobie i innym zaczynają nie mieć pokrycia i liczy się tylko czas, który możemy poświecić na picie alkoholu. Zdarzają się jeszcze dni abstynencji, lecz są one coraz krótsze. Alkoholik przestaje dbać o siebie i o najbliższych. Traci zainteresowanie pracą, zajęciami, które kiedyś sprawiały mu radość. Pojawia się brak ochoty na seks. Niestety wszelkie te symptomy są dalej bagatelizowane przez chorego, a na zwrócenie uwagi reaguje on agresywnie. Zaczynają się pierwsze fizyczne objawy – głód alkoholowy. W tej fazie kluczowe jest również samopoczucie towarzyszące np. spadek samooceny, bezradność, przygnębienie.

IV. Fazy alkoholizmu: faza przewlekła (chroniczna)

W tej fazie alkoholik jest wciąż pod wpływem alkoholu, pije bez przerwy, zaraz po przebudzeniu. Wysoki poziom etanolu utrzymuje się stale we krwi, co powoduje duże problemy zdrowotne: obniżenie funkcji intelektualnych, spowolnienie ruchów, zaburzenia popędu seksualnego, brak empatii, zaczyna chorować wątroba i system nerwowy. Próba wyjścia z ciągu alkoholowego kończy się efektem drżenia rąk, bólami głowy, ogólnym osłabieniem, zaburzeniami snu itp. W sytuacji braku pieniędzy na alkohol, chory sięga po surogaty alkoholowe np. denaturat. Niestety nieustanne picie doprowadza do wyczerpania organizmu i może spowodować śmierć.

Czy osoba w Twoim otoczeniu ma problemy z alkoholem?

Skontaktuj się z nami, nie zwlekaj – Ośrodek leczenia uzależnień

Sprawdź nasz cennik Terapii Alkoholowej